Protez

PROTETİK TEDAVİ

Protetik tedavi genel anlamıyla kaybolan bir fonksiyonun geri kazandırılması amacıyla yapılmış olan vücut dışı tasarımlardır. Bunu ağız dışında kol protezi bacak protezi gibi örneklendirebiliriz. Ağız içinde ise kaybolan diş ve ya dişlerin yerine yapılan protezlerle fonksiyonun ve estetiğin geri kazandırılması diyebiliriz. Bu kapsamda yapılan protezler :

- Hareketli protezler;

1-) Tam protezler; tamamen dişsiz kalmış ağızlarda takıp çıkarılabilen dişlerle birlikte yumuşak dokuyu(dişeti) da taklit eden protez şeklidir.

2-) Parsiyel protezler; kaybedilmiş dişlerin fazla olduğu durumlarda fonksiyon ve estetiğin geri kazandırılması amacıyla yapılan hastanın kendi dişlerinden destek alarak kullanılan takıp çıkarılabilir protezdir.

3-) Sabit protezler;

Sabit protezler haraketli protezlere göre kullanım açısından daha konforlu olan yapılardır. Harap olmuş ya da estetik anlamda düzeltilmesini istediğimiz dişlerin tek başına ufaltılıp üstüne kaplama yapılmasına kron , diş eksikliği olan bölgelerde yandaki dişler ufaltılıp onlar destek alınarak ortadaki boşluk kısma diş konmasına ise köprü denir. Sabit protezlerde yaygın olarak kullanılan materyal metal-porselendir. Bu materyalin dezavantajı altındaki metal altyapısından dolayı normal dişlere göre daha mat bir görüntü vermesidir. Günümüzdeki gelişmeler ışığında sabit protezlerde farklı materyal seçimlerine sahibiz bunlardan bazıları; zirkonyum , empress , e-max olarak sayılabilir.

Zirkonyum ; Metal-porselen protezlerdeki metal altyapı yerine zirkonyumun kullanılmasıyla elde edilen kron-köprülerdir. Zirkonyum da bir çeşit metal olmasına karşın beyaz renktedir. Bu sebeple bu materyal seçimiyle dişin ışık geçirgenliğini(optik özelliklerini) daha iyi taklit edebilmekteyiz.

E-max veya empress ; Alt yapısında herhangibir metal bulundurmayan sıkıştırılmış seramik altyapıyla elde edilen materyaldir. Estetik açıdan en iyi seçeneğimiz olarak kabul edilebilir. Buna karşın hassas çalışma gerekliliği ve kırılganlığının diğer materyallere oranla daha fazla olması sebebiyle uzun köprüler yerine tek diş kaplamalarda(kron) kullanımı daha uygundur. Genellikle ön diş estetik uygulamalar gerektiğinde başvurduğumuz materyaldir.

Lamina ; Gülüş tasarımı , gülüş estetiği denince aklımıza ilk gelen tedavi biçimidir. Ön bölge dişlerimizde sadece dişin ön yüzeyinde yapılan minimal aşındırma sonrası alınan ölçülerle çalıştığımız laboratuvarların hassas işçiliği sonucu ortaya çıkan protezlerdir. Laminaların bize sağladığı olanaklar dişlerin rengini ve şeklini değiştirebilmektir.

 

Protetik süreç:

-Detaylı muayene ve beklentilerin öğrenilmesi

-Dişlerin preparasyonu (protezin geleceği alanın hazırlanması) -ölçü alma (kalıp alma)

-Laboratuvar aşaması

-Prova seansı (seansları)

-Yapılan protezin simantasyonu (yapıştırılması)

Protez